Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mýty a fakta kolem veřejných zakázek

Veřejná soutěž     Centrální adresa      http://www.isvzus.cz/usisvz/       Portal veřejné zakázky     Transparentní zakázky

Korupce byla, je a bude. Naše společnost není bohužel ještě připravena se vypořádat s tímt ofenoménem natolik, abychom se mohl is klidným svědomím postavit před zrcadlo a konstatovat, že s veřejnémi prostředky je nakládáno s péčí řádného hospodáře.

Veřejná soutěž je tvořena lidmi a lidský faktor selhává na plné čáře. Ať už se jedná o přípravu podmínek k soutěži, úniky informací jsou na denním pořádku, přátelské vazby fungují oproti finančním či jíným benefitům. Hodnotící komise jsou také složeny z lidí různých charakterů a vazeb.

Hodnotícími kritérii bývá často délka záruky za zhotovené dílo. Kdo dá delší záruku, má větší šanci získat v bodovém ohodnocení lepší skóre. Co je na tom divného, že za 10 let tady firma třeba nebude, na bývalém majiteli zkrachovalé firmy si již nevezmete ani vyndru, a záruka byla jen plácnutí do vody avšak s velkými následky. Chceme stavět u nás školy jako třeba v Čínské lidově demokratické republice, které budou na místo z betonu z kvalitní hlíny a při prvním dešti se sesunou jako domeček z karet? Zřejmě ano.

Předpokladem, jak získat veřejnou zakázku, je mít okruh známých např. projektantů. Takový projektant dokáže divy. Dokáže rozfázovat zakázku do několika etap (tím se znepřehlední stav vykonaných prací), dokáže do slepého výkazu výměr vymyslet neuskutečnitelné....

Dalším předpokladem je mít na úřadě své "hodnotitele". Po otevření obálky úředníci zjistí nabídkové ceny. Pokud jste v mezičase na druhé pozici, úředník vaší firmu vyzve, aby jste odstranili drobné nedostatky (tj.upravili cenu po nabízenou prozatímním vítězem). Tím se dostanete třeba byť jen o pár stokorun do čela - a vyhráli jste.

Dalším předpokaldem může být znalost telefonního spojení na členy komisí. Dáte jim informaci, že máte podchycenu významnou část hodnotitelů (nemusí to být pravda), ale firmě se "zželelo" osamoceného pěšáka v poli a přenechá mu nějaký milion v českých.... Dojde k hodnocení, naštěstí "náš" člověk nejde po pěnězích, ale náměstek primátora si rve vlasy, že přišel o zajištěnou budoucnost pro své děti...

Pravidla pro hodnocení zakázek jsou již natolik "vybroušena", že nemůže být nic křišťálově křišťálové. Jedním z hlavních kritérií není cena, jak si můžeme naivně myslet, ale garance. Kdo dá delší garanci, tak má velkou šanci, že zakázku získá. Kde však bude firma při 10 ti leté garanci a v českém právním chaosu? Realita je taková, že firma, která vyhraje zakázku, má několik "všehoschopných" subdodavatelů a ti milerádi přijmou "kšeft" i se superzároukou. Kde budou za 10 let takoví bílí koníci?!

Předchozí řádky jsou jen výmyslem a s realitou nemají pranic společného. 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář