Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČSSD mystifikuje ve věci, jak řešit bolševník.

2. 9. 2009

Tomáš Svoboda, který článek uvádí, nezná zřejmě souvislosti v krajské "bolševnické" politice. Již v nadpisu je skryto mnohé. "S bolševníkem musí pomoci stát" - to jistě ano, ale jak? V minulosti stát již pomáhal, finančně a v posledních letech také díky paragrafům. Bohužel účinek pomoci vyprchal v okamžiku, kdy se ze seznamu invazních škodlivých organizmů bolševník vytratil, díky poslaneckým aktivitám, pozemkovým lobbistům. To bylo v roce 2006.

V letošním roce se do tohoto seznamu opět dostal ve spolupráci M6P s institucemi EU, která dokumentuje další invazní organizmy a doporučuje zařadit do národních seznamů. K vyhlášce je nutné novelizovat také příslušný zákon. Kraj, kterého se toto téma nejvíce týká,  však nemá zájem věc iniciovat.

Další argument : "Karlovarský kraj dlouhodobě bojuje s invazním bolševníkem velkolepým". V textu dále není zmíněno - jak. Musím se tedy jako daňový poplatník ptát: Jak? Osm let u krajské vlády jsem tuto snahu nezaznamenal ani zbla a neobstojí argument, že ČSSD spolupracovala s ODS.

Pan Svoboda zmiňuje nezájem státu o řešení problematiky. Kdo je však stát? Úředníci, které někdo úkoluje. Naši parlamentní poslanci a senátoři mezi takové iniciátory nepatří, nepatřili. "Podle krajského zastuptele T.S. se tento stav musí změnit" - ano, je nejvyšší čas, ale bez předvolebních slibů a po nás potopa.

Před mnoha lety (1995) opravdu stát vypracoval a vydal v počtu 3000 ks té době poplatnou kompletní metodiku, ale v terénu jsem se s ní příliš nepotkával. (Věnovala se pouze tématu bolševníku, ne dalším invazním rostlinám. Tj.na úřadech k dispozici vlastníkům zamořených pozemků nebo jako informace k prevenci. Osm let se tímto problémem nikdo systematicky nezabýval, až na drobný posun na závěr volebního období (2008) vznikla zpráva pracovní skupiny.

Formulace "kvůli údajnému nedostatku peněz se (metodika) nijak neuplatňuje" - peněz je vždy nedostatek, zvláště v českém rybníčku. Neradi se necháváme omezovat paragrafy, dobrovolná likvidace je nemožná ačkoli vlastnictví čehokoli vždy zavazuje a starat se s péčí řádného hospodáře... Jeden dlouholetý poslanec v jiné tzv.chodníkové kauze řekl zhruba toto:  "Když někdo něco vlastní, má se o to starat".  To bylo až letos (2009).

Další argument - "Právě okolí silnic a vodních toků patří dlouhodobě k oblastem s nějvětším výskytem těchto rostlin. Při výstavbě ....se ale už několik let přesunují tuny zeminy ..., napomáháme dalšímu šíření bolševníku." Tento argument je zcela zavádějící - semeno v určité hloubce není schopno vyklíčit a v rámci Povodí Ohře se jedná o dlouholetou snahu i nad rámec zákona a preventivně bolševník likvidují. 

 Tlak na státní instituce mohl pan Svoboda zvyšovat i jako krajský radní v letech minulých, mám však pocit, že taková aktivita zde nebyla. Navíc, moc času není - Pozemkový fond ČR BUDE DO PÁR LET TRANSFORMOVÁN, ne-li zrušen.

Vítám přenesení tématiky invazních rostli na fórum EU prostřednictvím nového europoslance pana Pavla Poce. Avšak i zde aby bycha honil. Navíc jako dlouholetý krajský soc.dem.předseda si v posledních letech na vysvědčení také jedničku neodnesl. Evropská unie si je invazí vědoma a činí. Invazních organizmů je v evropě cca 10500 druhů. Navíc - rok 2010 je chtějme nechtějmě věnován právě invazím, rok biodiverzity je před námi.  

V kraji se odkrývají díky novým cyklostezkám nové rozhledy. Krajina zamořená zdravotně nebezpečným bolševníkem. Kdo by chtěl do takového zákoutí "zahučet" v plné rychlosti a za parného slunečného dne? Nebo v blízkosti dětských táborů, děti neznalé nebezpečí, tvoří herbáře...že to vaše dítko neudělá?

Jiří Korbel, Sokolov (www.bolsevnik.estranky.cz)  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář