Úložiště "jádra" na Lubenecku?
V blízkosti jeho obydlí se objeví lokalita vhodná pro průzkumné vrty, do oblasti jezdí za rekreací a ačkoli (jsme) byli obecně seznámeni se záměrem vlády někde vybudovat (viz. informační středisko v lubenecké knihovně 7 let), stále to nebylo aktuální až do rozhodnutí místních zastupitelů, kteří vydali předběžný souhlas k průzkumným vrtům...
Věří snad většina zastupitelů, že vláda investuje stovky milionů neúčelně, aby zjistila, na čem leží Lubenec? Věří, že někteří z budoucích i současných obyvatel získá práci v uvažovaném úložišti? Věří, že ceny nemovitostí zůstanou stejné nebo dokonce porostou jako bonus za lukrativitu regionu? Věří, že budou mít vrabce (několik milionů od státu za strpění vrtů ročně) v hrsti a o holuba (úložiště) nemají již dnes zájem?
Starosta Lubence Peterka má raději pár korunek (jak se vyjádřil) na opravu kanalizace a podobných investičních předvolebních taháků než dlouhodobou koncepci rozvoje regionu na bázi rekreace a zemědělské výroby, agroturistiky... Jestliže si veřejně stěžuje na nedostatečné finanční daňové přerozdělení, co proto udělal? Má přitom jedinečnou možnost "pozastavit" tep republiky na průtahu Lubencem (obchvat je slibován státem desítky let).
Není tedy divit, že se vzedmula vlna nevole (reportáž ČR 1, 6.4.2012 , 28.3.) a na světě je petice za revokaci usnesení, ktrou je možné podepsat v místní lubenecké firmě Skloart.
Dana Drábová - vysílání Hyde park (14.3.2012), momi jiné k otázce jaderné bezpečnosti, otázka úložišť (úložiště?) jaderného odpadu v Evropě...)
Nová energetická koncepce státu počítá až z polovinou vyráběné energie z jádra. Za jakou cenu? Jak se vyjádřil šéfa ČEZu Daniela Beneše současné ceny elektřiny nemotivují ke stavbě nových elektráren. ČEZ by by však chtěl, aby u Temelína byly zajištěny pevné prodejní ceny (pozn. zřejmě se jedná o výkupní cenu silové elektřiny, ne prodejní pro obyvatele obce Temelín :-)). Pouze pevné ceny mohou podle Beneše zajistit odpovídající ekonomickou návratnost této elektrárny. V případě nízkých tržních cen elektřiny by u takového modelu stát doplácel rozdíl mezi tržní a pevnou cenou. A naopak, v případě vyšších tržních cenby ČEZ rozdíl mezi oběma doplácel státu. (vyjmuto z Právo, 19. strana, pátek 23.3.2012)
Pačesova komise - zpráva
Proč je potřeba podle vlády stavět nové jaderné zdroje, když je možno zaměřit pozornost na úspory např. z veřejného osvětlení ODKAZ 1 milion svítidel × 130 W průměrný příkon na svítidlo × 4 150 provozních hodin za rok činí 539 500 000 000 W·h = 539,5 GW·h za rok - úspora 50% vs. výkon Temelína, Dukovan
Chyby při osvětlování VO Město Studénka úspory VO v praxi
Projekt DESERTEC (mapa), text
Dotčené obce k průzkumu v lokalitě ČERTOVKA na Lubenecku - Lubenec (zelená obec ?) Tis u Blatna Blatno (doporučuji k přečtení březnový zpravodaj, sponzor plesu SÚRAO)